Cildin güzel görünebilmesi ancak temiz, sağlıklı ve neme doymuş bir cilt ile mümkündür. Çeşitli sebeplere bağlı olarak yaşanan nem kayıpları, hem cildin kalitesini etkileyerek matlaşmasına neden olur, hem de erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Kuruyup nemini kaybeden bir ciltte ince kırışıklıklar da daha hızlı yer edinir. Cildinizde, nem kaybını önlemenin en etkili yolu ise düzenli olarak profesyonel cilt bakımı uygulanmasıdır.

Profesyonel Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

Düzenli olarak temizlenmeyen, kir ve makyaj kalıntılarından arındırılmayan bir cildin pürüzsüz görünmesi imkansızdır. Cildin derinlemesine temizlenmesi ve cildin ihtiyaç duyduğu bakımın yapılması gerekir. Cilt bakımında öncelikle peeling ve buhar işlemiyle gözenekler açılır, ardından akneler temizlenir. Gözenekler temizlendikten sonra nemlendirme işlemi yapılır. Nemlendirme işlemini takiben, cildin ihtiyacına göre bir maske uygulanır ve maskenin çıkarılmasından sonra da yüze masaj yapılarak cilt bakımı sonlandırılır.

Bu uygulamalar yapılırken, cildin yaşına, yapısına ve ihtiyaçlarına göre çeşitli dermokozmetik ürünler ve hydramaster gibi yüksek teknoloji cihazlar kullanılabilir.

Cilt Bakımı Çeşitleri

Klasik Cilt Bakımı:

Klasik cilt bakımına, cilt temizliği yapılarak başlanır. Cildin temizlenmesi, cilt bakımının en önemli aşamasıdır ve cildin yapısına bağlı olarak gerçekleştirilir. Ardından da cildin ihtiyacına yönelik olarak, özel ve yoğun bir biçimde bakımlar uygulanır.

Mevsimsel Cilt Bakımı:

Mevsim geçişlerinde cildinizin ihtiyaç duyduğu nem ve vitaminlerin takviye edilmesi gerekir. Bu bakım yöntemiyle mevsim değişiklikleriyle oluşan cilt hasarı ve yıpranmaları engellenmekte ve oluşmuş sorunlar varsa giderilmektedir.

Arındırıcı Cilt Bakımı:

Arındırıcı cilt bakımı; problemli ve yağlı ciltler için ideal bir bakım çeşididir. Akne bakımında, genel ve bölgesel olarak cilt bakımı yapılır. Bu tedavide (akneli ciltlerde) aknelerin temizlenmesi sağlanarak, cildin tekrar dengesini kazanması, temizlenmesi hedeflenir. Cildin derinlemesine temizlenmesiyle, sağlıklı ve canlı bir görünüm elde edilir. Akne ve sivilce oluşumu engellenir.

Sakinleştirici Hassas Cilt Bakımı:

Hassas ciltler soğuktan, sıcaktan, rüzgardan, sağlıksız beslenmeden, alkol, sigara gibi olumsuzluklardan çok fazla etkilenirler. Bazı kişilerde hassasiyet ağız veya göz çevresinde veya tüm yüzde olabilir. Hassas ciltte deri ince, damarlar yüzeyde ve kızarıklık belirgindir. Bu sebeple hassas ciltlerin, bakım ve korunmasına özel bir ilgi gösterilmelidir. Hassas ciltler için, özel dermokozmetik ürünler kullanılması gerekir. Bu ürünler minimum oranda koruyucu içerir. Kokusuz ve renksizdir alerjan etki yapan ürünlerin uzun süre dayanmasını sağlayan paraben, bezoik asit gibi maddeler içermezler. Hassas ciltlerin hassasiyetine kontrol altına almak için veya minimalize etmek için mutlaka uzman ellerde, sakinleştirici cilt bakımı yaptırmalılar. Ancak bu şekilde, kızarma, kabarma gibi cilt problemleri yatıştırılarak alerjik ve hassas ciltlerin sakinleşmesi sağlanır.

Ultra Nem Bakımı:

Nem, sağlıklı ve güzel bir cildin olmazsa olmazıdır. Cildin ışıltısını korumak ve cilt sorunlarını minimum düzeye indirmek amacıyla yapılan profesyonel bakımlar, cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteğini sağlayarak, cildin nem dengesini korur. Böylece cilt sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Periyodik bakımlarla sağlanan yoğun bir nem terapisiyle, cildin bütün nem ihtiyacı giderilir.

Anti- Aging (Yaşlanma Karşıtı) Cilt Bakımı

Anti-aging cilt bakımı; yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltan, kırışık oluşumunu engelleyen ve cildin daha sıkı hale gelmesini sağlayan uygulamalardır. İlerleyen yaşla birlikte cildimiz esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu da yanaklarda kırışıklık, sarkmış cilt ve yorgun ifade olarak kendini gösterir. Bu durum, kendini genç ve enerjik hisseden kişileri rahatsız edebilir. Herkes cildinin her zaman güzel ve pürüzsüz görünmesini ister. Anti-aging uygulamaları, kişilerin bu isteğine yanıt vermenin en etkili yoludur.

Anti-aging cilt bakım uygulamaları; cildi birçok yönden destekleyen, besleyen ve güçlendiren işlemlerdir. Aynı zamanda cildin nem dengesinin korunmasını ve yenilenmesini sağlayan hydramaster cilt bakımı da anti-aging cilt bakım uygulamaları arasında öne çıkmaktadır.

Hydrafacial cilt bakımı uygulamasında, cildi temizleyen vakumlu bir cihaz, özel serumlar ve peeling uygulamaları ile cilt derinden temizlenir ve yenilenir. Olgun cilt tipinde uygulanan bir yöntem olup kolajen üretimini destekleyen bir bakımdır.

Kırışık Açıcı & Lifting Cilt Bakımı:

Cilt de yer alan ince kırışıkların yoğunluğunun azaltılması hedeflenerek serum ve maske yöntemleri kullanılmakta. Bu yöntem ile ciltte gençleşme sağlanır ve toparlanmış bir hal alır.

Yenileyici Göz Bakımı

Hassas olan göz çevrelerine uygulanan bu yöntem ile yoğun nem desteği sağlanmakta. Kırışıklıklar da bu sayede önlenmektedir.

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırılmasının Faydaları; 

 • Cilde kaybettiği elastikiyet geri kazandırılır,
 • İnce çizgiler ve kırışıkların azalması sağlanır,
 • Cilt derinlemesine nemlendirilir,
 • Güneş lekelerinin açılması sağlanır,
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumu engellenir,
 • Akneli ve yağlanma sorunu olan ciltler dengelenir,
 • Cildi canlandırır,
 • Gözenekler sıkılaştırılır,
 • Cilt tonu düzenlenir,
 • Lifting etkisi ile cildin daha gergin olması sağlanır.

Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalı?

Cilt tipine göre, hem kullanılan maddeler, uygulama yolları, şekilleri hem de uygulamanın sıklığı değişiyor. Ancak genel olarak ayda iki kez yaptırılabilir.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Öncelikle cilt bakımı yapan kişi temizliğine özen göstermeli, ellerine tercihen eldiven giymeli, yüze uygulanan tüm malzeme ve maddeler tek kullanımlık olmalıdır.
 • Bakım yapılan merkezin hijyen kurallarına uyduğundam emin olunmalıdır.
 • Kullanılan cihaz ve ürünlerin güvenilir markalar olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bakım yapılan ciltte, aktif akne (sivilce) veya bulaşıcı başka bir enfeksiyon (siğil, uçuk, mantar vb.) olmamalı.
 • Siyah veya beyaz noktalar (açık ve kapalı komedonlar) zorlanarak çıkarılmamalı.
 • Peeling işlemi dikkatli uygulanmalıdır.

İlgilenebileceğiniz Diğer Sayfalar: